Employees Agencja Pracy Tymczasowej

Jesteś tutaj

Urlop macierzyński i rodzicielski po zmianach

26 kwietnia 2013 roku, premier Donald Tusk ogłosił, że roczny urlop rodzicielski będzie przysługiwał wszystkim rodzicom dzieci urodzonych w roku 2013. Wcześniejsze założenia dotyczyły tylko i wyłącznie rodziców dzieci urodzonych po 16 marca b.r.

1 września mają wejść w życie przepisy wydłużające urlopy macierzyńskie do roku. Projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zakłada 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 6 tygodni urlopu macierzyńskiego dodatkowego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Skorzystanie z urlopu rodzicielskiego jest możliwe bezpośrednio po wykorzystaniu pełnego wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Z urlopu rodzicielskiego będą mogli korzystać zarówno matka dziecka (pracownica), jak i ojciec dziecka (pracownik).

Chęć skorzystania z urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, kobieta powinna zgłosić przynajmniej na 14 dni przed planowaną datą porodu. W takiej sytuacji, za cały okres urlopu przysługiwać jej będzie zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru. Jeśli kobieta zdecyduje się na tylko na półroczny urlop macierzyński, wówczas będzie otrzymywać 100% świadczenia. Natomiast, jeśli w tym czasie zdecyduje się wydłużyć urlop o kolejne pół roku, za drugą część urlopu będzie otrzymywać 60% podstawy wymiaru zasiłku.

W 2013 roku tata może nie tylko pójść na urlop ojcowski, ale także na urlop dla pracownika – ojca wychowującego dziecko. Urlop przeznaczony jest dla mężczyzn zatrudnionych na umowę o pracę, posiadających stałe zatrudnienie. Jeśli matka dziecka zdecyduje się skrócić swój urlop macierzyński, mąż może starać się od razu o rozpoczęcie urlopu. W przypadku, gdy matka rezygnuje z niego po wykorzystaniu 14 tygodni, ojciec może przejść na urlop w wymiarze 6 tygodni przy narodzinach jednego dziecka. Ojciec, który przebywa na urlopie tacierzyńskim, ma prawo do dodatkowego urlopu. W 2013 roku jest to od 4 do 6 tygodni.

Anna Tarnowska