CHCESZ ZNALEŹĆ LUB ZMIENIĆ PRACĘ? ZAINWESTUJ W SWOJE KWALIFIKACJE.
Zdaniem ekspertów z Polskiej konfederacji Pracodawców Prywatnych LEWIATAN statystyczny Polak zmieni zatrudnienie 7 razy w życiu, jeśli już uda mu się je znaleźć. Sposobem na zwiększenie swoich szans u pracodawców jest stałe podnoszenie swoich kwalifikacji. Można tego dokonać na różne sposoby, m.in. idąc na studia podyplomowe lub decydując się na doktorat – w przypadku absolwentów wyższych uczelni. Dla pozostałych osób do dyspozycji jest szeroki wachlarz ofert szkoleniowych, często korzystnie dofinansowywanych z funduszy europejskich.
Bardzo szybki rozwój technologii i stale zmieniające się warunki na rynku pracy powodują, że wiedza wyniesiona ze szkoły szybko się dezaktualizuje. Właśnie dlatego musi być uzupełniana i stale podnoszona na wyższy poziom. Dotyczy to zarówno osób poszukujących pracy, jak i tych już zatrudnionych, którzy chcą się na swoich stanowiskach utrzymać i rozwijać. Dla osób, które mają aspiracje na awans, chcą lub muszą zmienić zawód, to właściwie konieczność.
Obecnie są różne możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych, np. studia wyższe licencjackie, magisterskie, studia podyplomowe, doktoraty, szkolenia, kursy czy seminaria.
Inwestycja w zdobycie wyższego wykształcenia może się opłacać o tyle, że, jak pokazują statystki, bezrobocie wśród ludzi młodych wynosi 24-25%, a jeśli chodzi o absolwentów uczelni jedynie 9%. Jednocześnie osoby z takim wykształceniem potrafią szybciej się uczyć nowych rzeczy, dzięki czemu mają większą zdolność do przekwalifikowania się i łatwiej im zmienić pracę.
Coraz więcej osób o ustabilizowanej pozycji zawodowej decyduje się na zrobienie doktoratu. Ten wybór ma zazwyczaj podłoże ambicjonalne, ale przekłada się także na status zawodowy i materialny. Statystyki wykazują zwiększone zainteresowanie taką formą potwierdzenia kwalifikacji zawodowych. Według danych GUS w roku akademickim 2009/2010 studentów studiów doktoranckich było ponad 10,5 tys. To aż trzy razy więcej niż 15 lat temu. Eksperci podkreślają, że siłą tych osób jest rozwijanie równolegle kariery zawodowej i naukowej oraz doświadczenie poparte specjalistyczną wiedzą teoretyczną.
Z dostępnością do różnego rodzaju kursów, szkoleń czy warsztatów nie ma obecnie żadnego problemu. Coraz więcej organizacji rekomenduje nam możliwość podniesienia swoich kwalifikacji lub nawet zdobycia nowego zawodu. Oferty są bardzo bogate i pod względem merytoryki spotkań jak i rozpiętości stawek.. Do niedawna wiele firm organizowało dodatkowe formy kształcenia, które były finansowane całkowicie lub częściowo z funduszy europejskich. Właściwie każdy może znaleźć coś dla siebie, jeśli tylko zechce zainwestować w swój rozwój.
Kwalifikacje zawodowe są wymagane przez pracodawców, chociaż przepisy prawa pracy nie zawierają ich definicji. Mogą być one ściśle określone w regulaminie wynagradzania i dotyczyć określonego stanowiska pracy. W wielu przypadkach rodzaj kwalifikacji określają wprost przepisy szczegółowe, np. zawód radcy prawnego czy nauczyciela. Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych przyjmuje się wszelkie formy mające na celu zdobywanie wiedzy lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności. Przepisy nie ograniczają dokształcania jedynie do zakresu związanego z pracą. Pracownik może podnosić kwalifikacje zarówno związane z wykonywanym zawodem i wymagane na zajmowanym stanowisku, jak i zdobywać nowe umiejętności, czy podnosić wiedzę o charakterze ogólnym.
A jakie są obowiązki pracodawcy? Zgodnie z art. 17 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji. Ma on obowiązek stworzyć w pracy warunki do pogłębiania wiedzy, nie wolno mu bez uzasadnionych powodów odmawiać pracownikowi udziału w wybranej formie szkolenia, kiedy sam zapisał się na kurs lub warsztaty i do tego na własny koszt. Pracodawca powinien umożliwić takiemu pracownikowi podnoszenie kwalifikacji, np.: udzielając urlopu poza planem urlopów w celu przygotowania się do egzaminu, zapewniając taki rozkład pracy, który będzie sprzyjał godzeniu nauki z pracą oraz nie zlecając pracy w godzinach nadliczbowych w dni nauki, czy przed egzaminem.
Tylko od nas zależy czy zostaniemy w miejscu, bojąc się o swoje stanowisko pracy, czy będziemy się rozwijać. Podnoszenie kwalifikacji jest inwestycją, która może zapewnić nam stabilizację zawodową, a nawet awans. Możliwości w tym obszarze jest wiele, wystarczy tylko zdecydować czego oczekujemy od samych siebie i gdzie chcielibyśmy się znaleźć za kilka lat.
Eliza Słabik