DODATKOWY DZIEŃ WOLNY ZA ŚWIĘTO W SOBOTĘ
Do 31 grudnia 2010 roku za święto przypadające w sobotę przysługiwał pracownikowi dzień wolny. Od stycznia 2011 roku Sejm zdecydował, nowelizując tym samym Kodeks Pracy i ustawę o dniach wolnych, że 6 stycznia – Święto Trzech Króli – będzie dniem wolnym od pracy. Na skutek tej zmiany, wymiar czasu pracownika pozostawał bez zmian, jeśli święto przypadało w dniu wolnym, w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Decyzja ta spotkała się z niezadowoleniem przede wszystkim ze strony NSZZ „Solidarność”, którego zdaniem „Zmiany przepisów naruszały zasadę równego traktowania pracowników. Mogło się zdarzyć, że dwie osoby, które pracowały w różne dni, ale w takim samym wymiarze, miały różną ilość godzin, ponieważ jedna osoba miała wolne z okazji święta, a druga bo tak wynikało z grafiku” – rzecznik „Solidarności” Marek Lewandowski.
Opinie Związku podzielił Trybunał Konstytucyjny i 2 października 2012 roku wydał wyrok – jeżeli święto przypada w dniu wolnym, pracownikom trzeba udzielić dodatkowego dnia wolnego w innym terminie. W praktyce oznacza to między innymi zmianę sposobu obliczania czasu pracy, a także związanych z tym wskaźników. Niezależnie od tego, czy święto (nie przypadające w niedzielę) wypadnie w dniu określonym przez pracodawcę jako wolny czy nie, automatycznie zmniejsza pracownikowi liczbę godzin do przepracowania.
Czas pracy rozliczany jest w tzw. okresach rozliczeniowych, które najczęściej wynoszą 4 miesiące. Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli w okresie rozliczeniowym wystąpi święto przypadające w inny dzień niż niedziela, to pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, ma w tym okresie rozliczeniowym do przepracowania o 8 godzin mniej. Jeżeli pracuje 8 godzin dziennie, a harmonogram jest ustalony tak, że święto przypada w dniu pracy, wówczas pracownik nie przychodzi do firmy. Ze strony pracodawcy bardzo ważna informacja dotyczy tego, aby dzień wolny był udzielony w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wypadło święto.
Niestety korzyści ze zmiany wprowadzonej przez Trybunał Konstytucyjny odczuwalne będą dopiero w roku 2014, ponieważ w roku 2013, żadne święto nie będzie przypadać w sobotę. Właśnie sobota jest dniem, który w większości firm wskazany jest przez pracodawców, jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.
W 2014 roku pracownikom będą przysługiwały dwa dodatkowe dni wolne, jako że 3 maja oraz 1 listopada wypadać będą w sobotę. Natomiast w kolejnym, 2015 roku również dwa dni wolne: za 15 sierpnia i 26 grudnia.