Employees Agencja Pracy Tymczasowej

Jesteś tutaj

JAK POPRAWNIE PRZYGOTOWAĆ DOKUMENTY APLIKACYJNE?

Pierwszy kontakt kandydata z potencjalnym pracodawcą sprowadza się zazwyczaj do przesłania dokumentów aplikacyjnych. Sposób w jakim zaprezentujemy w nich swoją osobę będzie miał znaczący wpływ na dalszy proces rekrutacji i przyczyni się do tego, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę z konsultantem.

Nie ulega wątpliwość, że zawartość merytoryczna CV jest najważniejsza. Przyszły pracodawca analizując aplikację skupi się przede wszystkim na naszym wykształceniu oraz przebiegu kariery zawodowej.Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które z punku widzenia treści nie wnoszą może znaczących zmian, ale mają szczególny wpływ na estetykę dokumentacji.

Indywidualizm jest podstawą…
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na indywidualne potraktowanie każdego pracodawcy, do którego przesyłamy aplikację. Jest małe prawdopodobieństwo, aby potencjalny Pracodawca odpowiedział na naszą ofertę, jeśli nasze CV i listy wysyłamy w sposób jednakowy do wszystkich pracodawców, nie różnicując ich w żaden sposób. Należy bowiem pamiętać, że nikt nie lubi czuć się jednym z wielu. Jeśli więc potencjalny pracodawca nie zostanie potraktowany przez nas jako wart wysiłku, uzna iż nie musi poświęcać swojej uwagi oraz czasu takiej osobie. Warto więc poświęcić kilka minut więcej aby przygotować indywidualne przesyłki.

Wgląd i styl zawsze pod kontrolą…
Często zdarza się, że dokumentacja sporządzona jest w sposób mało czytelny a wręcz nieestetyczny. Pamiętajmy aby unikać wysublimowanych czcionek, które choć wyglądają stylowo, to niestety często są mało czytelne dla odbiorców. Zdarza się również, że dla zaoszczędzenia miejsca dokumenty pisane są zbyt małą czcionką, przez co sprawiają wrażenie mało czytelnych. Optymalnym rozwiązaniem byłaby zastosowanie czcionki 10-12 pkt. Uważajmy także na marginesy – powinny być one widoczne po obydwu stronach.
Istotny jest również sam styl dokumentów. Warto pamiętać o bezosobowym stylu pisania dokumentów, a także zaznaczeniu najważniejszych informacji, które dla pracodawcy mają mieć szczególne znaczenie.

Sposób przesyłania dokumentów…
Obecnie najczęstszą formą przekazywania aplikacji jest poczta elektroniczna. Korzystając z tej formy przekazu dokumentów pamiętajmy o wskazaniu tematu maila. Jego brak może bowiem doprowadzić do sytuacji, w której nasze dokumenty zostaną pominięte lub uznany za spam. Maile bez treści, zawierające sam załącznik także nie są dobrym rozwiązaniem. Krótkie i uprzejme słowo wstępu spotka się na pewno z lepszym przyjęciem, niż konieczność domyślania się na jakie stanowisko aplikujemy?

Należy jeszcze pamiętać, że wysyłając CV w Polsce powinno się umieścić klauzulę: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r."

Uwagi te na pierwszy rzut oka wydają się być błahe, ale ich konsekwencją może być nawet odrzucenie kandydatury.