Employees Agencja Pracy Tymczasowej

Jesteś tutaj

Korzyści, jakie odnosi pracodawca z zatrudnienia osoby bezrobotnej zarejestrowanej w Urzędzie Pracy

Pracodawcy, decydujący się na zatrudnianie osób bezrobotnych, zarejestrowanych w Urzędzie Pracy, mogą odnieść z tego tytułu duże korzyści. Oprócz zwrotu części kwoty wydanej na jego pensje i ubezpieczenia społeczne, pracodawca może też liczyć na wsparcie w samej organizacji miejsca pracy. Refundacje przyznaje starosta, a faktycznie powiatowy urząd pracy ze środków Funduszu Pracy. Dodatkowo Urzędy pracy otrzymują pieniądze na refundacje z budżetu państwa oraz Unii Europejskiej.

Najważniejszymi formami zatrudnienia bezrobotnego są staż, przygotowanie do zawodu oraz prace interwencyjne. Dodatkowo Urząd Pracy może zrefundować koszty tworzenia stanowiska dla nowego pracownika.

Największe korzyści można zyskać, przy zatrudnianiu osób w tzw. szczególnej sytuacji na rynku pracy, są to bezrobotni:

  • do 25 roku życia,
  • bez kwalifikacji i doświadczenia zawodowego, bądź bez wykształcenia średniego,
  • powyżej 50 roku życia,
  • niepełnosprawni,
  • samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia,
  • kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka,
  • osoby, które po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęły pracy.

Program stażowy


Program stażowy dotyczy podejmowania współpracy przez przedsiębiorców z urzędami pracy. Polega on na umożliwieniu osobom bezrobotnym odbycia maksymalnie 6-cio miesięcznego płatnego stażu, w celu przetestowania przez pracodawcę potencjalnego pracownika. Staż jest przeznaczony dla osób bezrobotnych do 25 roku życia, bądź powyżej 50 roku życia, jak również bezrobotnych, którzy nie posiadają kwalifikacji zawodowych i doświadczenia. Koszty związane z pensją i obowiązkowymi składkami za stażystę ponosi powiatowy urząd pracy. Za miesiąc pracy stażysta otrzymuje stypendium w wysokości 913,70 zł brutto. Przez cały okres odbywania stażu, osoba pozostaje zarejestrowana w urzędzie pracy i nie może nawiązywać w ramach stażu stosunku pracy z pracodawcą. Mimo, że teoretycznie staż jest przygotowaniem bezrobotnego do przyszłej pracy w konkretnej firmie, to w praktyce nie ma obowiązku zatrudnienia na umowę o pracę takiej osoby.

Firma zainteresowana wprowadzeniem programu stażowego musi spełniać określone wymagania. Pierwszym z nich jest wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Urząd Pracy. Dodatkowo firma nie może być w stanie upadłości lub likwidacji, przez ostatnie pół roku nie mogła redukować zatrudnienia, a także nie może mieć zaległości w płaceniu składek do ZUS. Zadaniem potencjalnego pracodawcy jest opracowanie programu stażu, który powinien zawierać opis czego i w jaki sposób stażysta nauczy się w określonym czasie.

Przygotowanie do zawodu

Pracodawcy, którzy zdecydują się na przyjęcie bezrobotnych w ramach przygotowania zawodowego dorosłych lub praktycznej nauki zawodu także mogą liczyć na wsparcie finansowe. Przygotowanie do zawodu odbywa się w formie praktycznej nauki zawodu dorosłych, umożliwiającej przystąpienie do egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy lub egzaminu czeladniczego. Może mieć również formę przyuczenia do pracy dorosłych, który polega na zdobyciu kwalifikacji zawodowych, niezbędnych do wykonywania określonych zadań zawodowych. Uczestnikowi przysługuje stypendium wypłacane przez urząd pracy, natomiast pracodawca otrzymuje zwrot kosztów, jakie poniósł na przygotowanie zawodowe bezrobotnego, w wysokości do 2 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdy pełny miesiąc realizacji programu. Oprócz tego za każdy pełny miesiąc programu zrealizowanego dla skierowanego uczestnika, który zda egzamin zawodowy, pracodawca otrzymuje premię w wysokości 400zł.

Prace interwencyjne

Pracodawcy decydujący się na formę prac interwencyjnych otrzymują wsparcie finansowe na rekrutację pracowników, znajdujących się w niekorzystnej sytuacji materialnej. Chodzi o osoby, które pozostają bez pracy przez ostatnie 6 miesięcy, nie posiadające wykształcenia ponad gimnazjalnego oraz osiągające wiek powyżej 50 lat. Pracodawca może otrzymać refundację kosztów poniesionych na pensje, nagrody oraz składki społeczne pracowników. Warunkiem refundacji jest zatrudnienie osoby bezrobotnej przez minimum kolejnych 12 miesięcy. Wysokość refundacji zależy od okresu, na jaki dana osoba jest zatrudniona, a także z jakiej konkretnie grupy pochodzi.

Tworzenie stanowiska dla nowego pracownika


Pracodawca może liczyć na wsparcie finansowe PUP w organizacji miejsca pracy. Refundacja polega na zwrocie kosztów poniesionych na całościowe wyposażenie nowo utworzonego miejsca pracy, jak również na jego doposażenie. Podstawowym warunkiem skorzystania z dofinansowania jest zatrudnienie osoby bezrobotnej w pełnym wymiarze czasu, na określonym stanowisku przez okres 24 miesięcy. Pracodawca, który nie dotrzyma warunków będzie musiał zwrócić część otrzymanych środków w wysokości proporcjonalnej do okresu niezatrudnienia bezrobotnego na nowym stanowisku. Refundacja kosztów wynosić może maksymalnie sześciokrotność wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli około 21 tys. zł.

Coraz więcej firm decyduje się na zatrudnianie osób bezrobotnych za pośrednictwem Urzędów Pracy. Dla pracodawcy są to przede wszystkim korzyści wynikające z refundacji wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy, refundacja składek za ubezpieczenia społeczne, zwrot części wydatków poniesionych na wynagrodzenie pracownika oraz brak kosztów wynikających z umożliwienia odbycia stażu przez osobę bezrobotną.

Anna Tarnowska