OKRES ZATRUDNIENIA PRACOWNIKA TYMCZASOWEGO
Przygotowywany projekt noweli Ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. nr 166, poz. 1608 z późn. zm.), zakłada, ze związki zawodowe będą mogły skrócić do sześciu miesięcy czas pracy pracownika tymczasowego u pracodawcy użytkownika.
Podczas prac nad projektem w Komisji Trójstronnej partnerzy społeczni zamierzali wprowadzić regulację, mówiącą o wydłużeniu czasu pracy pracownika z 12 do 24 miesięcy, w ciągu kolejnych 36.
Jednakże opinia OPZZ w tej sprawie jest dość klarowna. Wydłużenie czasu zatrudnienia, w ich ocenie, mógłby prowadzić do obejścia kodeksu pracy. Tymczasem związkowcom zależy na tym, aby pracownik agencyjny, jeśli sprawdzi się w danej firmie, mógł być w niej zatrudniony na stałe, a nie tylko tymczasowo. Stąd pomysł na umieszczenie w projekcie postulatu aby w tych firmach, w których działają reprezentatywne związki zawodowe, ich przedstawiciele decydowali (na mocy porozumienia z pracodawcą) o skróceniu do sześciu miesięcy lub wydłużeniu do 18 czasu pracy pracownika tymczasowego u danego przedsiębiorcy.