Employees Agencja Pracy Tymczasowej

Jesteś tutaj

Rozmowa kwalifikacyjna czyli jak zrobić dobre wrażenie?

Wysyłasz mnóstwo aplikacji i cierpliwie czekasz na odpowiedź

W końcu dzwoni telefon! Tak!! To propozycja spotkania w sprawie pracy!

Otrzymujesz wstępne informacje i uzgadniasz termin spotkania. Teraz pozostaje tylko w odpowiedni sposób przygotować się do rozmowy.

Ale jak zrobić dobre wrażenie na osobie, z którą się spotkasz?

Oto kilka wskazówek:

Postaraj się zdobyć informacje na temat firmy , w której starasz się o pracę.

Na przykład: od kiedy działa na rynku? Czy jest to duża firma ? W czym się specjalizuje, do jakiej grupy ludzi kieruje swoje usługi lub towary ?

Większość tych informacji odnajdziesz na stronie internetowej danej firmy lub w czasopismach branżowych. Na pewno warto to zrobić, ponieważ w czasie spotkania może paść ze strony osoby rekrutującej pytanie o Twoją wiedzę z tego obszaru. Od tego może zależeć czy zostaniesz potraktowany jako poważny kandydat do pracy na danym stanowisku.

Pamiętaj o odpowiednim stroju.

Nie zawsze musi być to strój formalny, ale w większości przypadków taki właśnie jest wymagany. Te kryterium tyczy się szczególnie stanowisk kierowniczych.

Bądź punktualny.

Jeżeli okaże się , że prawdopodobnie się spóźnisz, zawsze skontaktuj się telefonicznie z osobą, z którą byłeś umówiony. Pamiętaj również , że zbyt wczesne przybycie do siedziby firmy, w której masz spotkanie, też nie jest wskazane.

Przed spotkaniem myśl pozytywnie.

W czasie powitania uśmiechnij się. To pomoże Ci przełamać nieśmiałość do nowo poznanej osoby i wprowadzi w dobry nastrój.

Opowiadaj na pytania osoby rekrutującej otwarcie, ale unikaj krytyki poprzedniego miejsca pracy - zwłaszcza poprzedniego pracodawcy.

Nie rozpoczynaj rozmowy od pytania o przewidywane zarobki na danym stanowisku. Ten temat powinna rozpocząć osoba prowadząca spotkanie. W przeciwnym wypadku wyjdziesz na osobę arogancką.

Wykaż się zainteresowaniem dotyczącym stanowiska, na które aplikujesz. Zapytaj o zakres obowiązków, odpowiedzialność służbową czy też o możliwość awansu.

Na koniec uprzejmie pożegnaj osobę rekrutującą , nawet jeśli masz przeczucie , że tym razem nie otrzymasz tej posady.

Nigdy nie wiadomo czy za rok firma ta nie ponowi propozycji pracy....